Mezőlaki Evangélikus Egyházközség

Mezőlaki Evangélikus Egyházközség
A "Csendes éj" története

1818-ban volt, Oberndorfban, egy ausztriai kis községben. Gruber Ferenc, a templom orgonistája megrémült. Felfedezte, hogy az orgona felmondta a szolgálatot. A hófúvás már napok óta elvágta a falut a külvilágtól. Honnan jöjjön segítség? Oberndorfban senki sem értett az orgonajavításhoz. Mi lesz most? Elképzelhető a karácsony zene és gyülekezeti ének nélkül?
(...Azoknak talán igen, akik az elmúlt héten ellopták a templomunk gáz nyomás-szabályozóját... - a szerk.)

Gyorsan felkereste a lelkészt, Mohr Józsefet és elmondott neki mindent. Gruber megkérte, írjon egy könnyen megtanulható karácsonyi éneket, melyet orgona nélkül is begyakorolhatnak.

A lelkész elvállalta. Bezárkózott és végigolvasta a karácsonyi történetet. Megakadt e szavaknál: "született ma nektek a Megváltó a Dávid városában!" A szavak ott zengtek-bongtak a lelkében. Késő éjszaka még ott ült magába mélyedten; aztán írni kezdett.

Másnap korán reggel Gruber elvitte a költeményt és megzenésítette. Összegyült a nép a templomban. Egy férfi gitáron kísérte. Mindenki azonnal megszerette az új éneket. - Mohr és Gruber így ajándékozták meg a világot a legszebb és legkedveltebb karácsonyi énekkel. Egy énekkar hamarosan elterjesztette a tengeren túl is. Ma majdnem minden nyelven ismerik.

Bárcsak minden ember szívét megragadná a karácsony igaz jelentése. "Nektek" született a Megváltó, neked, aki messze tévedtél tőle, akit szinte agyonnyomnak a gondok. Neked kínálja a bocsánatot, az életet!

**Csendes éj, szentséges éj! Mindenek nyugta mély.**
**Nincs fenn más, csak a szent szüle-pár,**
**drága kisdedük álmainál.**
**Szent Fiú, aludjál, szent Fiú aludjál.**

**Csendes éj, szentséges éj! Angyalok hangja kél.**
**Halld a mennyei halleluját,**
**szerte zengi e drága szavát:**
**Krisztus megszabadít, Krisztus megszabadít!**

**Csendes éj, szentséges éj! Szív örülj, higgy, remélj.**
**Isten szent Fia hinti reád**
**ajka vigaszadó mosolyát.**
**Krisztus megszületett, Krisztus megszületett.**

A Mihályházi templom bontása
Egy napilapban olvastam

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.